Ozonowanie a koronawirus

koronawirus

Wraz z nastaniem pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 coraz więcej zaczęło mówić się o ozonowaniu pomieszczeń, jako jednej z metod eliminacji wirusa z otoczenia. Specjalistyczne firmy oferują ozonowanie pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Czy jest to skuteczna metoda walki z koronawirusem?

Nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby, że ozon w pełni skutecznie usuwa z powietrza i powierzchni w pomieszczeniach koronawirusa. Badania pokazują jednak, że może on być z powodzeniem stosowany do eliminowania bakterii, grzybów, pleśni, a także skutecznie niszczy wirusa SARS-CoV, który odkryty został w 2003 roku. Biorąc pod uwagę, że odkryty w 2019 roku wirus SARS-CoV-2 charakteryzuje się podobnym genomem, można przypuszczać, że ozonowanie będzie w stanie niszczyć również ten rodzaj wirusa.

Ozon jest gazem naturalnie występującym w przyrodzie. Ozonowanie jest więc procesem, w którym nie są używane żadne środki chemiczne, nie niszczy on dezynfekowanych powierzchni, a w pomieszczeniu nie pozostaje po nim nieprzyjemny zapach. W wyniku ozonowania uszkodzeniu ulegają zewnętrzne błony wirusów, co uniemożliwia ich dalsze bytowanie i namnażanie. Mieszkanie lub biuro przed rozpoczęciem ozonowania trzeba jednak odpowiednio przygotować i zadbać o to, aby pomieszczenie było szczelne, aby ozon nie przedostał się przez otwory wentylacyjne do sąsiednich pomieszczeń. Przeprowadzając ozonowanie mieszkania, np. po przechorowaniu Covid-19 przez domowników, warto pootwierać wszystkie szafki, szafy, piekarnik, lodówkę oraz, jeśli jest to możliwe, meble odsunąć od ścian. Do przeprowadzenia procesu ozonowania pomieszczenia używa się specjalnego generatora ozonu, który obsługiwać powinna osoba do tego przeszkolona. Ważne jest, aby w trakcie procesu na bieżąco mierzyć poziom stężenia ozonu w powietrzu, który wynosić powinien maksymalnie 2-5 ppm. Generator powinien również być wyposażony w urządzenie, które w ciągu kilku minut przekształca ozon w tlen, tzw. deozonator. Ozonowanie trwa zwykle od 3 do 5 godzin w zależności od wielkości pomieszczenia. Po zakończeniu pracy generatora ozonu pomieszczenie powinno zostać dokładnie przewietrzone, a korzystać z niego można, dopiero gdy stężenie ozonu osiągnie poziom 0,1 ppm. Takie stężenie ozonu nie jest szkodliwe dla ludzi ani zwierząt domowych.

Biorąc pod uwagę, że do zakażenia koronawirusem może dojść poprzez kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią, wiele instytucji oraz firm decyduje się na ozonowanie pomieszczeń, w których pracują ludzie. Ozonowanie jest także skuteczną metodą dezynfekowania przedmiotów ochronnych. Należy pamiętać, że ozonowanie pomieszczeń daje efekt doraźny i może wspomóc walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jeśli w danym mieszczeniu przebywała na przykład osoba zakażona. Nie chroni ono jednak przed ponownym pojawieniem się w pomieszczeniu cząsteczek wirusa, które mogą się w nim znaleźć przyniesione przez osoby wchodzące do pomieszczenia.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.