Jak dezynfekować mieszkanie?

dezynfekcja mieszkania

Dezynfekcja pomieszczeń ma na celu zredukowanie ilości bakterii, wirusów, grzybów, alergenów i zarazków do poziomów niestanowiących zagrożenia dla zdrowia, a niekiedy życia. Możemy chcieć dogłębnie wyczyścić nasze mieszkanie również ze względu na pojawienie się w nim uciążliwych owadów i insektów. Pandemia koronawirusa bez wątpienia spowodowała większe zainteresowanie tematem higieny otoczenia w naszym domu, a tym samym firmami oferującymi usługi odkażania, jak np. ozonowanie czy metoda promieniowania ultrafioletowego. Czy istnieje równie skuteczna metoda samodzielnej dezynfekcji mieszkania, pozwalająca na efektywne wyeliminowanie drobnoustrojów w naszym mieszkaniu?

Na rynku dostępnych jest szereg metod pozwalających na oczyszczenie zarówno powietrza jak i wszystkich powierzchni i przedmiotów w mieszkaniu. Do najczęściej wybieranej należy metoda chemiczna, czyli wszystkie środki neutralizujące mikroorganizmy. W trosce o nasze zdrowie coraz częściej jednak wybieramy środki o bardziej naturalnym pochodzeniu, jak ocet, kwasek cytrynowy czy woda utleniona jak również mniej inwazyjne metody odkażania. Do domowej dezynfekcji możemy wykorzystać spray lawendowy, olejek z drzewa herbacianego lub boraks zmieszany z wodą, octem, rozmarynem i cytrusami. Takimi miksturami spryskać możemy wszystkie newralgiczne miejsca, jak łóżka, szafki i blaty. Jednak w celu przeprowadzenia właściwej dezynfekcji będziemy zmuszeni sięgnąć po preparaty o typowych właściwościach odkażających. Chodzi tu głównie o wszelkie produkty na bazie alkoholu w stężeniu minimum 70%, wody utlenionej, czwartorzędowych soli amonowych i oczywiście chloru. Silne preparaty chemiczne będą wymagały zastosowania środków ochronnych w celu zminimalizowania ryzyka przeoczenia i pozostawienia resztek środków, mogących mieć negatywne skutki dla zdrowia domowników. Zupełnym przeciwieństwem jest dezynfekcja parą wodną. Metoda bezpieczna, gdzie mikroorganizmów pozbędziemy się bez konieczności zastosowania jakichkolwiek środków chemicznych. Po wcześniejszym wyczyszczeniu przedmiotów i powierzchni przystępujemy do działania w sposób szybki i skuteczny przy pomocy specjalnego urządzenia generującego parę o temperaturze ok. 100°C.

W dezynfekcji pomocna okaże się również metoda termiczna, wykorzystująca bardzo wysoką temperaturę. Najpopularniejsze jest oczywiście wyparzanie przedmiotów we wrzącej wodzie. Metoda ta będzie ponadto naszym sprzymierzeńcem w walce z roztoczem. Gotowanie pościeli to jedna ze skutecznych metod w walce z tymi drobnoustrojami mogącymi wywoływać alergię. Przy najbliżej decyzji o zmianie odkurzacza warto zastanowić się nad opcją robota sprzątającego, wyposażonego w lampy UV umożliwiające dezynfekcję promieniowaniem ultrafioletowym. Skutecznie rozprawi się on z roztoczami i bakteriami z dywanów. Wystąpienie niepożądanych objawów u alergików zminimalizuje również dezynfekcja ubrań, a mianowicie pranie ich w wysokich temperaturach jedynie przy zastosowaniu specjalnych detergentów. Tutaj warto także zainwestować w żelazko z funkcją prasowania z wykorzystaniem pary.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.