Ozonowanie mieszkania przeprowadza się w celu jego dezynfekcji, tj. zabicia bakterii, wirusów i grzybów oraz dezodoryzacji czyli usunięcia niepożądanych zapachów. Ozonowanie uznawane jest za bardzo skuteczną metodę dezynfekcji i dlatego też cieszy się coraz większą popularnością. Jednak należy pamiętać, że do ozonowania trzeba się odpowiednio przygotować. Co zrobić, aby ozonowanie było bezpieczne dla domowników oraz ich pupili?
Ozonowanie pomieszczeń – na czym polega?
Ozon jest bardzo reaktywną cząsteczką tlenu, która ma zdolność rozbijania różnych substancji. Rozbija substancje odpowiedzialne za przykre zapachy, np. kwas mlekowy, woń chemikaliów, tytoniu, dymu czy stęchlizny. Ponadto usuwa również bakterie, wirusy, grzyby i pleśń. Dzięki temu dezynfekowanie pomieszczeń za pomocą ozonu to niezwykle skuteczna metoda. Sama procedura dezynfekcji jest prosta i polega na uruchomieniu automatycznego generatora ozonu, tj. ozonatora, na czas zależny od wielkości pomieszczeń. Taki ozonator nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych preparatów, niezbędne jest jedynie zasilenie go energią elektryczną. Czynnik biobójczy samoistnie rozchodzi się w powietrzu, dociera zatem nawet do trudno dostępnych miejsc i zabija znajdujące się w pomieszczeniach drobnoustroje.
Czy ozonowanie jest bezpieczne dla zwierząt?
Właściwościom dezynfekcyjnym ozonu towarzyszy silna toksyczność, co oznacza, że gaz ten jest szkodliwy dla ludzi oraz zwierząt. Gaz ten ma bowiem działanie drażniące i może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu. Podczas ozonowania mieszkania nie powinni się w nim znajdować więc ani ludzie, ani zwierzęta. Co więcej, z ozonowanych pomieszczeń należy usunąć również rośliny, ponieważ one także mogą ucierpieć na skutek kontaktu z emitowanym przez ozonator gazem.
Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?
Dezynfekcję pomieszczeń powinien przeprowadzać fachowiec ubrany w specjalny kombinezon. Po uszczelnieniu wnętrza uruchamia on ozonator. Użycie najbardziej wydajnego ozonatora pozwala przeprowadzić ozonowanie już w mniej niż godzinę. Przed dezynfekcją należy jednak odpowiednio przygotować pomieszczenia, tj. dokładnie je posprzątać i wywietrzyć. Ponadto warto też otworzyć wszystkie szafki, piekarnik i lodówkę, odsunąć meble przylegające do ścian, rozsunąć książki, otworzyć szafy i tapczany, zdjąć pokrowce z materaców. Jeśli ozonowane ma być mieszkanie w bloku – trzeba zasłonić otwory wentylacyjne, aby ozon nie dotarł do sąsiadów, natomiast w przypadku domu jednorodzinnego kratki wentylacyjne należy usunąć w celu oczyszczenia z drobnoustrojów również kanałów wentylacyjnych. Po dezynfekcji wszystkie pomieszczenia należy gruntownie wywietrzyć. Do mieszkania można wrócić po ok. 15 minutach, również ze swoimi pupilami.
Dodaj swój komentarz