Mole odzieżowe w mieszkaniu – jak je zwalczyć?

Mole odzieżowe w mieszkaniu – jak je zwalczyć?

Mole, które zalęgły się w naszej szafie, potrafią być uciążliwym problemem, który należy szybko rozwiązać. O nieproszonych lokatorach najczęściej dowiadujemy się, gdy owady są już dorosłe i zaczynają latać po mieszkaniu. Najbardziej niebezpieczne dla naszych ubrań są jednak larwy, które żerują na włóknach, doprowadzając do ich zniszczenia. Mole mogą trafić do naszego mieszkania od sąsiadów, którzy mają z nimi problem. Istnieje też ryzyko przeniesienia larw ze sklepu. Obojętnie skąd ostatecznie wziął się nasz problem, warto znać skuteczne sposoby, jak się go pozbyć.

Siła zapachu w walce z molami odzieżowymi

Aby pozbyć się szkodników, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Najpierw należy przejrzeć ubrania i znaleźć gniazdo owadów. Ubrania zaatakowane przez larwy najlepiej spalić. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy wyrzucić je zamknięte w szczelnym worku. Szafę trzeba dokładnie przewietrzyć i wyczyścić. Niezbędne może okazać się przemycie półek wodą z octem. Pozwala to po pierwsze zdezynfekować powierzchnie, po drugie skutecznie zniechęci niechcianych gości do powrotu.

Na szczęście problem moli nie oznacza konieczności pozbycia się całej odzieży, jaką tam trzymaliśmy. Ubrania w najlepszym stanie wystarczy wyprać w mocnym detergencie. Wiele osób uważa, że dobrym pomysłem jest też włożenie ich do zamrażarki na 10 dni. To da nam pewność, że wszystkie larwy są martwe i owady nie będą się dalej namnażać.

Czysta i bezpieczna szafa wolna od wszelkich szkodników to przede wszystkim zachowywanie odpowiedniej higieny. Ubrania należy przechowywać tak, by miały dostęp do powietrza. Szafę dobrze jest wietrzyć i sprzątać przynajmniej raz na trzy miesiące. Pomoże nam to utrzymać w niej ład i kontrolować stan ubrań. Prócz tego przed molami skutecznie chronią olejki eteryczne, na przykład lawendowy czy cytrusowy. W sklepach AGD mamy obecnie spory wybór zawieszek do szaf i sprayów ochronnych dających pewność, że mole nie będą czuły się u nas dobrze.

Mole nie lubią przewiewnej szafy

Mole dużo rzadziej gnieżdżą się w szafach z drewna dobrej jakości. Materiał taki przepuszcza powietrze i ubrania mają do niego dostęp. Warto o to zadbać, szczególnie gdy mamy dużo odzieży z naturalnych materiałów. To właśnie one są szczególnie lubiane przez szkodniki.

Odpowiedni przewiew utrudnia im namnażanie. Jeśli mole to problem, który powraca do naszej szafy, warto ją inaczej zorganizować. Ubrania najbardziej narażone na zniszczenie należy powiesić, dając im stały dostęp do powietrza. Nie warto też tworzyć w szafie stert ubrań, do których trudno nam się dostać. Wciśnięta w kąt półki odzież jest bardzo przyjaznym środowiskiem dla moli.

Prócz tego bieliznę, szczególnie tę delikatną, i inne drobiazgi należy trzymać oddzielnie. Najlepiej sprawdzą się do tego szczelne szuflady lub zamykane pojemniki. Do każdego z nich możemy wrzucić pachnący woreczek z ziołami, których mole nie lubią. Będzie to nie tylko zabezpieczenie; przyjemny zapach roznoszący się po szafie dodatkowo będzie działał odświeżająco na nasze ubrania.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.