Ozonowanie, inaczej dezynfekcja ozonem, stosowane jest zarówno przez zakłady przemysłowe, jak i biura, a także osoby prywatne. Metoda ta pozwala na pozbycie się z pomieszczenia bakterii, wirusów, alergenów, grzybów, a także niepożądanych zapachów. Ozonowanie przeprowadzać można we wszystkich tych miejscach, gdzie wymagane jest czyste powietrze, czyli np. w hotelach, przedszkolach, mieszkaniach czy samochodach. Trzeba jednak uważać, ponieważ ozon może niszczyć niektóre materiały.
Dezynfekcja ozonem polega na usunięciu z mieszkania, biura lub innego pomieszczenia grzybów, bakterii i wirusów. Ten sposób oczyszczania zyskał na popularności w trakcie pandemii koronawirusa, ale jest to skuteczna metoda pozbywania się nie tylko drobnoustrojów, ale również alergenów oraz brzydkich zapachów. Aby prawidłowo i bezpiecznie przeprowadzić ozonowanie, należy zastosować się do kilku zasad.
Zanim w pomieszczeniu przeprowadzona zostanie dezynfekcja ozonem, należy zabezpieczyć folią lub usunąć z pomieszczenia urządzenia elektroniczne, a także przedmioty, które wykonane są z tworzyw wrażliwych na działanie ozonu. Przykładem materiału, który jest wrażliwy na ozon, jest kauczuk, który pod jego wpływem może skruszeć. Niezabezpieczone odpowiednio elementy stalowe pod wpływem oddziaływania ozonu mogą zardzewieć, a obrazy olejne i skóra narażone są na wyblaknięcie. Tworzywa sztuczne i naturalne mogą ulec odbarwieniu, ponieważ ozon jest silnym utleniaczem. To właśnie proces utleniania powoduje, że kontakt z ozonem może uszkodzić niektóre materiały. Jednocześnie właśnie dzięki utlenianiu jest tak skuteczny w likwidowaniu grzybów, pleśni, czy niepożądanych zapachów.
Bardzo duże stężenie ozonu przy odpowiednio długim czasie ekspozycji sprzętów na jego działanie może spowodować uszkodzenie połączeń i przewodów elektrycznych w środku urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Dotyczy to w szczególności bardziej czułych sprzętów, takich jak komputery, smartfony, konsole, czy telewizory. Tego typu urządzenia lepiej jest usunąć z pomieszczenia, które ma być ozonowane lub szczelnie owinąć je folią. Z kolei sprzętom takim jak lodówka, czajnik elektryczny czy pralka raczej nic się nie stanie, ponieważ proces ozonowania nie trwa zbyt długo. Należy także pamiętać, że po ozonowaniu w pomieszczeniu znajduje się zwiększona ilość tlenu, a to może spowodować niebezpieczne iskrzenie, a nawet pożar. Aby temu zapobiec, na czas procesu należy odłączyć od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne, które znajdują się w pomieszczeniu.
Ozon działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu ok. 13μg/dm3. Pod tym względem jest to środek nawet 50 razy bardziej skuteczny i 3000 razy szybszy w działaniu niż chlor. Należy pamiętać, że ozon to gaz drażniący, który może spowodować uszkodzenie błon biologicznych, a nawet doprowadzić do wstrzymania oddychania wewnątrzkomórkowego, jeśli dostanie się do komórek. Z tego względu w pomieszczeniu, które poddawane jest działanie ozonu, nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Należałoby również usunąć z niego rośliny.
Dodaj swój komentarz