Jak często ozonować pomieszczenia

ozonowanie łazienki

Ozonowanie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod oczyszczania powietrza i jednocześnie wszystkich powierzchni w danym pomieszczeniu. Ozonowanie nie jest zwykłym sprzątaniem, a sposobem na bezpieczną dezynfekcję zarówno domu, jak i biura czy gabinetu. W dobie pandemii sprawdza się ono, gdy chcemy mieć pewność, że nasza przestrzeń mieszkalna czy użytkowa jest wolna od wirusów, bakterii czy grzybów. Jak często ozonować pomieszczenia, by przyniosło to pożądane skutki?

Indywidualne potrzeby

Częstotliwość ozonowania, które przyniesie najlepsze efekty zależy od charakteru pomieszczenia, które chcemy zdezynfekować. Jeśli za pomocą ozonu chcemy zadbać o mieszkanie, możemy to robić rzadziej lub okolicznościowo. Profesjonalne oczyszczanie przyda się z pewnością po remoncie czy w czasie wiosennych porządków. By zapewnić czystość, wystarczy to robić w warunkach domowych raz w miesiącu. Częstsze ozonowanie przyda się, gdy mieszkańcy domu czy mieszkania cierpią na alergie lub astmę. W tym przypadku czystość powietrza ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i warto o to dbać nawet co dwa tygodnie.

Częstszego ozonowania wymagają przestrzenie użyteczności publicznej takie jak biura, gabinety czy restauracje. W przypadku tych ostatnich szczególnie ważna jest czystość blatów, na których zbiera się najwięcej drobnoustrojów. Jeśli zależy nam na oczyszczeniu nie tylko powietrza, ale i powierzchni mebli i sprzętów, niezbędny jest generator ozonu. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia mamy pewność, że pomieszczenie jest czyste i bezpieczne również dla żywności. Jak często ozonować w ten sposób miejsca, w których na co dzień jest sporo ludzi? Dla pełnego bezpieczeństwa warto to robić przynajmniej raz w tygodniu.

ABC bezpiecznego i skutecznego ozonowania

Ozonowanie należy przeprowadzać w pustych pomieszczeniach, ponieważ może ono być niebezpieczne dla zdrowia w bezpośrednim kontakcie. Jeśli to możliwe, warto przeprowadzać je w weekend lub w nocy, gdy pracowników nie ma w budynku. Po ozonowaniu należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenia i można z nich korzystać już po czasie od 2 do 4 godzin po dezynfekcji. Podobne procedury należy zastosować po ozonowaniu domu czy mieszkania.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, lokale, w których znajdują się restauracje lub gabinety lekarskie, wymagają szczególnej dbałości o czystość i higienę. Tego typu miejsca warto ozonować nawet częściej niż raz w tygodniu. Regularne ozonowanie pomieszczeń o szczególnych potrzebach dwa razy w tygodniu zapewnia pełne bezpieczeństwo i sprawia, że przebywający w nich ludzie w mniejszym stopniu narażeni są na kontakt z bakteriami czy chorobotwórczymi wirusami. Warto podkreślić, że dla efektywności ozonowania częstotliwość jest tak samo ważna, jak regularność. Ustalenie z góry rytmu ozonowania i przestrzeganie go to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa zarówno domowników, jak i pracowników czy pacjentów. Korzyści, które z tego wynikają, są więc nie do przecenienia

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.