Ile kosztuje ozonowanie całego domu

ozonowanie domu

Bakterie i wirusy zwłaszcza w okresie jesieni, zimy oraz wiosny negatywnie oddziałują na ludzki układ odpornościowy, próbując go osłabić. W trosce o zdrowie i jakość życia coraz częściej szukamy nowych sposobów, które przyniosłyby konkretne, wymierne sposoby na uchronienie nas przed negatywnym działaniem zewnętrznych czynników. W ostatnim czasie głównie za sprawą pandemii koronawirusa, dużą popularność zyskała usługa ozonowania. Na czym ona polega i ile kosztuje?

Na czym polega ozonowanie i jakie daje efekty?

Ozon jest odmianą tlenu, którego cechą charakterystyczną są silne właściwości toksyczne i aseptyczne, dlatego wykorzystuje się go do niwelowania bakterii, wirusów i grzybów. Od dawna jest wykorzystywany w obiektach basenowych w celu filtrowania wody, coraz częściej zastępując chlor, który gorzej sobie radzi z usuwaniem drobnoustrojów. Nie dziwi zatem fakt, że ozon znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach życia m.in. w oczyszczaniu pomieszczeń czy samochodów. Ozonowanie nieruchomości ma na celu pozbycie się zarazków i roztoczy, dezynfekcję trudno dostępnych miejsc, a także utylizację insektów np. mrówek czy pcheł. Ponadto znajduje zastosowanie przy usuwaniu nieprzyjemnych zapachów tj. dymu papierosowego, stęchlizny, klejów, spalenizny czy zapachów odzwierzęcych. Ten rodzaj usługi jest w pełni bezpieczny zarówno dla mieszkańców czyszczonego domu, jak i również dla środowiska. Trzeba jednak pamiętać o wszelkich standardach bezpieczeństwa np. o odpowiednim stężeniu ozonu, zaś w trakcie wykonywanego ozonowania nie należy przebywać w pomieszczeniu, w którym znajduje się włączone urządzenie. Po zakończonym procesie, którego długość jest skorelowana z wielkością danego budynku, należy je bezwzględnie przewietrzyć i najlepiej do niego nie wchodzić przed upływem minimum 2 godzin.

Ile kosztuje usługa ozonowania?

Ozonowanie można wykonać na własną rękę lub zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. W celu przeprowadzenia usługi samodzielnie w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Na rynku dostępne są różne generatory ozonu, których ceny zaczynają się od około 100 zł, a kończą na kilkuset za sztukę. Przy własnoręcznym ozonowaniu trzeba pamiętać m.in. o odpowiednim ustawieniu parametrów urządzenia. Jeśli ktoś nie czuje się jednak na siłach, może skorzystać z pomocy profesjonalistów. Opłata za fachową realizację jest uzależniona nie tylko od powierzchni domu czy mieszkania, ale także od rodzaju budownictwa nieruchomości oraz stopnia zanieczyszczenia. Średnia cena przy oczyszczaniu 40 mkw. zaczyna się od około 250 zł, w przypadku większych mieszkań tj. 80 – 100 mkw. rachunek będzie opiewać już na 500 – 600 zł. Czasami zdarza się, że przedsiębiorcy podają cenę za czas wykonywanej pracy, np. 100 zł za godzinę. Jednak najczęściej firmy oferujące ozonowanie wyceniają swoje usługi indywidualnie.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.