Dom jest dla nas miejscem schronienia. To właśnie w nim spędzamy w trakcie naszego życia najwięcej czasu. Dlatego wielu z nas zależy na porządku i czystości w naszym mieszkaniu. Z badań przeprowadzonych przez panel TNS Polska wynika, że statystyczny Polak sprząta przynajmniej raz w tygodniu. Jednak czy to wystarczy do utrzymania pełnej czystości? Coraz częściej decydujemy się na ozonowanie mieszkania w celach dezynfekcyjnych. Czy jest to bezpieczne? O tym w poniższym artykule.
Na czym polega ozonowanie mieszkania?
Ozonowanie jest jedną z metod przeprowadzenia pełnej dezynfekcji mieszkania. Korzystanie z tego typu procesu zrobiło się popularne w czasach pandemii koronawirusa, kiedy to w sposób szczególny szukaliśmy rozwiązań zapobiegających zakażeniu i zachorowaniu. Ozon wykorzystywany w trakcie ozonowania występuje w formie gazowej (O3). Jego inna nazwa to aktywny tlen ze względu na jego podobieństwo do O2. Ozonowanie jest bardzo dobrą metodą na pozbycie się z mieszkania niechcianych lokatorów takich jak bakterie, czy wirusy. Ozon jest preparatem silnie biobójczym, który pozwala na pełne oczyszczenie naszych czterech kątów ze szkodliwych substancji. Żeby zdezynfekować mieszkanie na dłuższy czas, proces należy powtarzać regularnie przez kilka tygodni lub miesięcy, ponieważ ozon jest substancją, która szybko się rozprasza, przez co jej właściwości nie są zbyt trwałe. Ozonowanie pomaga też zlikwidować wszelkie nieprzyjemne zapachy. Jak widać, ozon ma bardzo dużo pozytywów, które należy rozpatrzyć przez jego użyciem. Czy jest bezpieczny dla ludzkiego organizmu?
Ozonowanie a bezpieczeństwo
Czy ozonowanie jest bezpieczne? Wielu z nas zadaje sobie takie pytanie, zanim podejmiemy decyzję o przeprowadzeniu tego procesu w naszym mieszkaniu. Użycie ozonu celem dezynfekcji i dezodoryzacji mieszkania jest w pełni bezpieczne, jednak należy przestrzegać przy tym kilku bardzo istotnych wytycznych, które zapewnią nam pełne i bezproblemowe pozbycie się grzybów, wirusów i bakterii. Jak przeprowadzić ozonowanie w sposób bezpieczny?
Ozonowanie to proces wpuszczania wewnątrz mieszkania ozonu (O3) przez specjalnie dostosowane do tego urządzenie zwane ozonatorem. Osoby wykonujące ten zabieg muszą posiadać odpowiednią wiedzę na temat użyteczności ozonu i jego właściwościach. Z tego powodu nie każdy może samemu przeprowadzić ozonowanie mieszkania. Przed podjęciem się czynności, należy zaopatrzyć się w specjalny strój ochronny, chroniący przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć stężenia ozonu w pomieszczeniu. Podwyższone stężenie ozonu może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów jak swędzenie oczu, czy problemy z oddychaniem. Po zakończonym procesie ozonowania należy odczekać minimum kilka godzin przed wejściem do lokalu, celem rozłożenia się wszystkich cząstek ozonu w atmosferze. Warto wiedzieć, że osoby zmagające się z alergią bądź astmą, powinny poczekać trochę dłużej.
Dodaj swój komentarz