Ozonowanie mieszkania polega na wprowadzeniu do pomieszczeń ozonu w celu dezynfekcji i usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Mimo, że nie jest to aż tak skomplikowany proces, wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu – zarówno ze względu na możliwość samego wprowadzenia ozonu do pomieszczenia, jak też z uwagi na bezpieczeństwo osoby przeprowadzającej ozonowanie oraz lokatorów mieszkania.
Aby przeprowadzić ozonowanie mieszkania, potrzebne będą następujące elementy:
1. Urządzenie do ozonowania – istnieją różne nazwy urządzeń do ozonowania, w tym generatory ozonu, ozonatory i ozonatory plazmowe. Ogólnie rzecz biorąc, generują one ozon poprzez przepuszczenie prądu przez paliwo, takie jak tlen lub powietrze. Nie jest konieczne kupowanie takiego urządzenia, ponieważ można je też wypożyczyć. Jednak jeśli zamierzasz regularnie ozonować swoje mieszkanie, zakup własnego sprzętu to opcja warta rozważenia.
2. Maska – podczas ozonowania należy zachować ostrożność, ponieważ ozon może być szkodliwy dla zdrowia, jeśli jest wdychany w nadmiernych ilościach. Dlatego należy założyć maskę, aby zabezpieczyć się przed wdychaniem ozonu. Oczywiście w trakcie samego ozonowania nie można przebywać w pomieszczeniu, więc odzież ochronna, wraz z maską, są potrzebne podczas przygotowywania pomieszczenia i instalowania sprzętu oraz już po zakończeniu ozonowania, żeby wejść do środka i otworzyć okna, w celu porządnego przewietrzenia.
3. Okrycie na meble i sprzęt – podczas ozonowania należy zabezpieczyć meble i sprzęt, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez ozon. Możesz użyć specjalnych okryć lub po prostu przykryć meble i sprzęt grubymi kołdrami lub prześcieradłami. Ozonowanie potencjalnie może uszkodzić niektóre elementy wyposażenia mieszkania, szczególnie te, które są wrażliwe na zmiany chemiczne lub zawierają materiały łatwo ulegające utlenieniu. Ozonowanie może również uszkodzić niektóre materiały budowlane, takie jak tynki, farby i tapety, jeśli są one słabo utrwalone lub nieodpowiednio zabezpieczone przed ozonem. Ponadto ozonowanie może uszkodzić niektóre urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, telewizory i sprzęt audio, jeśli są one narażone na ozon przez dłuższy czas. Dlatego podczas ozonowania należy wyłączyć lub odłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne, aby zapobiec uszkodzeniom.
4. Materiały potrzebne do odizolowania pomieszczenia – ozon jest gazem drażniącym, a w większych stężeniach może być szkodliwy dla zdrowia. Dlatego ozonowane pomieszczenia trzeba odizolować. Przede wszystkim zamknij drzwi i okna. Aby izolacja była lepsza, możesz też użyć taśmy lub plastikowej folii i dodatkowo zabezpieczyć pomieszczenie przed przedostaniem się ozonu na zewnątrz, zakrywając szczeliny wokół drzwi. Warto też zamknąć kratkę wentylacyjną, jeśli nie wiesz, czy ozon w ciągu wentylacyjnym nie trafi do sąsiadów (zależy to od konstrukcji budynku). Możesz też użyć kurtyn lub zasłon. To alternatywne rozwiązanie szczególnie przydatne tam, gdzie chodzi o ozonowanie pomieszczenia bez drzwi.
5. Czasomierz lub stoper – aby określić, ile czasu trwa ozonowanie, możesz użyć czasomierza lub stopera. Zaleca się ozonowanie przez co najmniej 30-60 minut, ale czas może się różnić w zależności od wielkości pomieszczenia i rodzaju urządzenia do ozonowania. Oczywiście stoper należy mieć przy sobie, nie zostawiać go w ozonowanym pomieszczeniu.
Ozonowanie mieszkania można przeprowadzić samodzielnie, jednak należy zdobyć wiedzę o tym, jak zrobić to bezpiecznie oraz zgromadzić niezbędne wyposażenie. Sporo osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ pozwala im to ozonować mieszkanie zawsze wtedy, gdy czują taką potrzebę, a jednocześnie redukuje koszty. Ozonowanie nie tylko odświeża samo pomieszczenie, lecz również zgromadzone w nim rzeczy, w tym meble i pościel (zależnie od tego, czy w obawie o ich uszkodzenie pozostawimy je niezabezpieczone).
Dodaj swój komentarz