Co daje ozonowanie pomieszczeń

ozonowanie pokoju hotelowego

Jednym z najważniejszych miejsc, w których odpoczywamy i chcemy czuć się bezpiecznie jest nasze mieszkanie. Dlatego tak ważne jest, aby było w nim czysto i schludnie. Według danych udostępnionych przez panel ARC Opinia, Polacy sprzątają zazwyczaj raz na kilka dni, a większe porządki robią wyłącznie raz w tygodniu. Czy jest to wystarczający sposób na pozbycie się niechcianych zarazków z naszego domu? Może warto pomyśleć o coraz częściej stosowanej opcji, jaką jest ozonowanie mieszkania?

Czym jest i na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie powierzchni mieszkalnej polega na wymieszaniu powietrza znajdującego się w ozonowanym pomieszczeniu z ozonem znajdującym się w postaci gazowej. Zwykle używa się do tego urządzeń tzw. ozonatorów przedmuchowych, wytwarzających ozon z tlenu. Celem ozonowania pomieszczeń mieszkalnych jest przede wszystkim pozbycie się wszelkich wirusów, bakterii czy grzybów, których obecność bardzo negatywnie wpływa na zdrowie domowników. Dzięki temu powietrze w mieszkaniu będzie czystsze. Kolejnym celem jest dezodoryzacja. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wyeliminowanie różnych nieprzyjemnych zapachów. Wszystkie napotkane przez ozon niebezpieczne patogeny rozkładane są na neutralne dla ludzi związki.

Ozonowanie a bezpieczeństwo

Ozonatory wydzielają lotny ozon potrzebny do detoksykacji mieszkania. Jest on bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Urządzenie nie niszczy tkanin ani w żaden sposób nie pozostawia brudów czy plam w pomieszczeniach, w których jest wykorzystywane. Nie jest też szkodliwe dla elektroniki, szkła i papieru.

Przypadki warte ozonowania

Najczęstszymi sytuacjami, podczas których ludzie decydują się na ozonowanie jest zakup lub wynajem mieszkania. Równie często korzysta się z takich usług, kiedy na ścianach w wyniku nadmiernej wilgotności pojawia się pleśń lub kiedy grzyb systematycznie nawraca. Warto zrobić dezodoryzację w przypadku problemów z ulatnianiem się np. gazu lub po pożarze wewnątrz budynku. Z pewnością proces ten przyda się również krótko po ustąpieniu objawów chorobowych jednego z domowników wskazujących na zakażenie wirusowe bądź bakteryjne. W związki z pandemią koronawirusa, w ostatnim czasie zwiększyło się zapotrzebowanie na ozonowanie mieszkań i domów po zakończonej kwarantannie.

Częstotliwość ozonowania

Nie ma żadnych formalnych ograniczeń w częstotliwości wykonywania ozonowania budynków mieszkalnych. Zazwyczaj stosuje się okres trzech miesięcy przerwy. Jest on jednak spowodowany prawidłowym przygotowaniem mieszkania przed i po usłudze. Mimo to firmy oferujące taką usługę najczęściej polecają ozonować mieszkanie nie częściej niż raz na trzy miesiące w profilaktycznych sytuacjach. Sam proces ozonowania trwa przez kilka godzin.

Koszt

Ozonowanie nie jest drogim zabiegiem, za to jest bardzo skuteczne. Wiele zależy od wielkości oczyszczanego pomieszczenia. Najczęściej koszt takiej usługi wynosi około 200-400 zł. Konkurencja na rynku jest coraz większa, dlatego warto na spokojnie wybrać ofertę, która będzie dla nas najbardziej atrakcyjna.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.