Pandemia miała wiele negatywnych skutków, zarówno w wymiarze społecznym, jak i jednostkowym. Mimo to warto przyznać, że dzięki nowym warunkom nauczyliśmy się lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo oraz higienę. Polacy częściej myli ręce i zaczęli zwracać na ich czystość większą uwagę. Zresztą zyskała na znaczeniu nie tylko higiena osobista. Wiele osób zdecydowało się zadbać także o wnętrza mieszkań i domów. W przypadku biur i lokali użytkowych było to koniecznością. Jedną z praktycznych i bezpiecznych metod głębokiego oczyszczania wnętrz jest ozonowanie. Metoda ta sprawdza się znakomicie przy usuwania wszelkich zanieczyszczeń, bakterii i drobnoustrojów. Zobaczmy, jak konkretnie to działa i o czym warto pamiętać, decydując się na czyszczenie ozonem.
Nowoczesna dezynfekcja
W dzisiejszych czasach mamy świadomość, że nie tylko lokale o specjalnych potrzebach należy regularnie dezynfekować. Przez lata specjaliści szukali metod, które będą skutecznie usuwać bakterie i wirusy, nie szkodząc przy tym środowisku. Idealnym rozwiązaniem okazał się ozon. Ten aktywny pierwiastek pozwala na oczyszczanie powietrza i powierzchni w zamkniętych pomieszczeniach na poziomie szkodliwych drobnoustrojów. Nasze biura, domy czy sklepy nie muszą być sterylne, jednak wiemy już, jak ważna jest higiena w przestrzeni publicznej. Właśnie dlatego miejsca, w których przewija się sporo ludzi, powinny być czyszczone w ten sposób.
Skuteczne ozonowanie wymaga specjalistycznego sprzętu, jednak istnieje już sieć firm, która zajmuje się tego typu usługami. Dezynfekcja przy pomocy aktywnego ozonu jest szybka i bezpieczna, nawet w dużym budynku można przeprowadzić ją przez weekend. Wysokie stężenie tego pierwiastka nie jest szkodliwe, a aby móc znów korzystać z lokalu, wystarczy porządne wietrzenie. Fachowe dyfuzory z pewnością przydadzą się też do dezynfekcji blatów w miejscach takich jak restauracje czy gabinety medyczne. To właśnie tu idealna higiena ma bezpośrednie znaczenie dla naszego zdrowia. Obecnie oczyszczanie powierzchni biurowych i powietrza w lokalach biurowych jest usługą standardową.
Ozonowanie w domu? Jak często?
Ozonowanie to świetny sposób na oczyszczanie powierzchni domu. Daje gwarancję, że wnętrze jest bezpieczne i czyste. Oczywiście szczegóły zależą od rodzaju pomieszczeń i tego, jak często są użytkowane. Dlatego najlepiej jest skonsultować to ze specjalistą z firmy zajmującej się ozonowaniem. Dotyczy to szczególnie miejsc, gdzie przechowywana jest żywność. Dotyczy to blatów, powierzchni oraz szafek.
Profesjonalne ozonowanie pozwala pozbyć się drobnoustrojów, bakterii oraz grzybów. Można je przeprowadzić zarówno w mieszkaniu, jak i w domu. Specjalista pomoże dopasować przebieg i częstotliwość ozonowania do naszych potrzeb. O ozonowaniu powinni też pamiętać alergicy, dla których czysta przestrzeń ma szczególne znaczenie. Choć do tej pory ta forma dezynfekcji była popularna tylko w przestrzeniach publicznych, w domowym zaciszu sprawdzi się równie dobrze.