Codzienne korzystanie z samochodu sprawia, że w kabinie mogą zacząć się unosić nieprzyjemne zapachy. Zabrudzona jedzeniem tapicerka, dym z papierosów czy pies na tylnym siedzeniu to główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Na szczęście dziś kierowcy mogą skorzystać z prostego remedium, które pomoże im przywrócić świeżość kabinie auta. Ozonowanie samochodu to metoda dezynfekcji niezwykle popularna w biurach czy gabinetach medycznych. Ponieważ jest bardzo skuteczna, sprawdzi się również w twoim aucie.
Ozon w samochodzie – po co?
Ozonowanie samochodu to dogłębnie oczyszczający proces dezynfekcyjny. Jest on prosty i bardzo skuteczny. Polega na rozprowadzeniu w aucie cząsteczek ozonu przy pomocy specjalnego dyfuzora. Co najważniejsze ozon to gaz o silnych właściwościach utleniających, dzięki czemu doprowadza do rozpadu mniej złożonych cząstek, oczyszczając powietrze. Ozonowanie jest przyjazne dla środowiska i nieszkodliwe dla człowieka, a jego efekt możemy zauważyć już na poziomie bakterii i wirusów czy zarodników grzybów. To właśnie dzięki temu ozonowanie stało się tak popularne w dobie pandemii Covid-19.
Profesjonalny zabieg ozonowania w samochodzie przyczyni się nie tylko do usunięcia nieprzyjemnych zapachów czy zabrudzeń. Jak wspomnieliśmy, jego efekty sięgają głębiej i sprawiają, że nasz samochód stanie się miejscem przyjaznym nawet dla alergików. Warto podkreślić, że ozon jest 50 razy bardziej skuteczny przy odkażaniu niż chlor. Samochód to przestrzeń, w której przebywamy często i długo. Jest to też niewielka przestrzeń, w której ważną rolę pełni klimatyzacja. Dobra wiadomość jest taka, że ozonowanie skutecznie oczyszcza też system klimatyzacji samochodowej, dając nam gwarancję czystszego powietrza na dłużej. Ozonatory, czyli profesjonalny sprzęt do dezynfekcji dostępny jest w wariantach do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pojazdu.
Ozonowanie w praktyce
Profesjonalne ozonowanie kabiny samochodowej trwa zazwyczaj godzinę. Usługę można łączyć z wypraniem czy wytrzepaniem dywaników i oczyszczeniem tapicerki samochodowej. Przed zabiegiem należy usunąć z auta wszystkie śmieci, jedzenie i ważne drobiazgi. Po skończonej usłudze należy przewietrzyć wnętrze samochodu i poczekać, aż ozonowane powierzchnie wyschną. Procedury stosowane przy oczyszczaniu ozonem klimatyzacji zależą od modelu samochodu i przed ich przeprowadzeniem należy skonsultować się z profesjonalistą.
Ozonowanie jest zabiegiem skutecznym i trwałym. W zależności od stanu pojazdu na “co dzień”, możemy go powtarzać nawet raz na miesiąc. Jest to szczególnie polecane alergikom i osobom na co dzień korzystającym z klimatyzacji we własnym aucie. Na koniec warto podkreślić, że dezynfekcji przy pomocy ozonu nie należy przeprowadzać na własną rękę. Mimo że ozon nie jest substancją toksyczną, skuteczność procedury zależy od profesjonalnego sprzętu i zachowania wszelkich środków ostrożności. Choć może się tak wydawać, nie jest to tak proste, jak mycie auta.