Programy do obróbki zdjęć

Dziś nawet najsłabsze zdjęcie możemy przerobić w prawdziwe dzieło sztuki. Wystarczy tylko posiadać odpowiedni program do obróbki zdjęć, by osiągnąć naprawdę niesamowite efekty. Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych programów foto, które pozwolą nam na odtwarzanie i poprawianie zdjęć, a także stworzenie własnego fotograficznego arcydzieła od podstaw.

1.GIMP (GNU Image Manipulation Program)-bezpłatny program, który w obecnej wersji (2.8) posiada bardzo stabilną aplikację. Oferuje on takie narzędzia jak: zaawansowane funkcje pędzli i przejść. Umożliwia pracę na warstwach, tworzenie animacji, antyaliasing, przycinanie oraz skalowanie obrazu, a także łączenie go z tekstem, zakładanie ścieżek, nakładanie efektów, zapis w wielu formatach (np. GIF,JPEG,BMP,TIFF,PDF). Posiada rozbudowaną korektę barw i kontrastu. Użytkownicy GIMPa mają do dyspozycji takie funkcje do fotomontażu jak: różne sposoby zaznaczania i obróbki ścieżek, w tym szybką maskę i maskę warstwy. GIMP to aplikacja do tworzenia grafiki rastrowej (idealnej do stron internetowych) i zaawansowanej obróbki zdjęć.

gimp

2.Paint.NET- darmowe oprogramowanie do obróbki zdjęć, które wyróżnia się funkcjami obsługi warstw i przezroczystości. Ten prosty i niewielki program jest idealny dla Windowsa XP, a także pozwala na zwiększanie funkcjonalności dostępnych w nim aplikacji za pomocą dużej liczby dostępnych wtyczek. Jego najcenniejszą funkcją jest długa historia pozwalająca na cofanie każdego naszego posunięcia.

3.Photoscape- darmowy program do edycji zdjęć, który posiada wiele filtrów i narzędzi umożliwiających m.in. dodawanie różnych efektów czy własnych symboli, a także moduł Renamer do zmiany nazw plików, animator plików GIF oraz konwerter RAW. Ten mały, ale szybki edytor do cyfrowych fotografii wyposażony jest również w przyjazny użytkownikowi interfejs. Ponadto przy pierwszym uruchomieniu programu przedstawiana jest pokrótce każda z dostępnych w nim funkcji.

4.Adobe Photoshop CS3- płatny program foto stosowany w zakresie korekty kontrastu, fotomontażu i przygotowania zdjęć do druku. Photoshop gwarantuje swoim użytkownikom najwyższą jakość i przewyższa wszystkie inne tego typu produkty dostępne na rynku. Dzięki niemu można tworzyć elementy stron internetowych oraz za pomocą dopracowanej funkcji wycinania wyodrębniać wybrane elementy ze zdjęć. Na uwagę zasługuje także oferowana przez ten program maska wektorowa wykorzystująca dowolnie formowalne ścieżki.

5.Corel Paint Shop Pro X2- płatne oprogramowanie, które posiada zespół funkcji polegających na kompleksowej korekcie zdjęcia w ciągu kilku kliknięć. Dzięki niemu możemy eksperymentować z fotografią i połączyć kilka takich samych ujęć o różnym naświetleniu w jedno zdjęcie w technice HDR. Natomiast najnowsze narzędzia X2 pomogą nam upiększyć nasze portrety bez żadnego wysiłku. Istnieje w nim także funkcja zarządzania zbiorem fotografii.

Fotoamatorom, którzy posiadają niewielkie zbiory zdjęć wystarczy darmowy program do zarządzania fotografiami, ich obróbki i prezentacji. Posiadaczom większego fotograficznego archiwum radzimy zainwestować w odpowiednio rozbudowany i bardziej zaawansowany płatny program do obróbki zdjęć (w cenie do 400 zł.).

There are no comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.