Optymalizacja strony pod użytkownika

Przygotowanie strony internetowej obejmuje nie tylko SEO (pozycjonowanie), ale także sam jej wygląd. Aby była przyjazna i użyteczna dla użytkowników, musi być zgodna z zasadami funkcjonalności oraz miła dla oka.

Optymalizacja strony pod użytkownika polega na takim zaprojektowaniu architektury strony WWW, aby ułatwić poruszanie się po niej, uprościć wykonywanie określonych akcji oraz uwidocznić ważne dla użytkownika informacje. Ponadto zwiększa się wówczas czytelność strony przez dobór odpowiednich czcionek do tła, a także dostosowuje się wygląd strony do nawyków internautów. Optymalizację należy przeprowadzać już na samym początku tworzenia danej strony i koniecznie przed rozpoczęciem procesu jej pozycjonowania. Aby zwiększyć użyteczność i czytelność strony, stosuje się m.in. odpowiedni układ strony, formatowanie treści oraz dobór określonych grafik.

Układ strony

Układ strony powinien być jak najbardziej czytelny. Jeśli użytkownik (potencjalny klient) będzie gubił się w gąszczu zawiłych nawigacji, to szybko opuści daną stronę i zakoduje ją jako mało dla niego wartościową. Najistotniejsze informacje należy podkreślić i wyróżnić w tekście. Oferowane usługi oraz produkty powinny posiadać jasno określone miejsce na stronie.

Istnieje kilka charakterystycznych układów stron www, a ich wybór zależy od celu stawianego przez dany serwis. Do wyboru mamy: tzw. strony domowe, małe serwisy tematyczne, strony reklamowe oraz portale i wortale.

Tytuł strony jest bardzo ważny, ponieważ po nim użytkownik orientuje się, gdzie jest (tytuł: „strona główna” – niczego nie mówi i warto z niego zrezygnować). Najlepiej jest więc tworzyć tytuły oryginalne i krótkie. Dzięki logotypowi i hasłu reklamowemu użytkownik zorientuje się, czy dana strona zawiera to, czego on szuka. Logotyp powinien zdecydowanie odróżniać się od pozostałej części strony (m.in. wielkością) i być umieszczony w lewym, górnym rogu strony. Przy tworzeniu pasków nawigacyjnych powinniśmy ustalić hierarchię wartości i wybrać najważniejsze informacje. Jeśli musimy je podzielić (na pionowy i poziomy), to wcześniej je dokładnie pogrupujmy (informacje główne i dodatkowe). W przypadku bardzo rozbudowanych pasków nawigacyjnych – zastosujmy zakładki. Jeżeli chodzi o moduły, to najważniejsze z nich powinny znajdować się na środku strony www. Muszą one także być od siebie wyraźnie oddzielone (różne tło, obramowania lub linie). Opisy stron powinny być krótkie i treściwe. Linki muszą posiadać zrozumiałą strukturę, wyróżniać się z tekstu i być łatwe w nawigacji. Wyszukiwarkę zawsze umieszczajmy w widocznym miejscu.

Treść strony

Najlepiej jest używać czcionek bezszyfrowych, jak np. Verdana, Helvetica czy Tahoma. One najlepiej wyglądają na ekranie. Ponadto należy unikać jaskrawego tła, a także zbyt szerokich szpalt z tekstem. Wówczas informacje ukazane na danej stronie lepiej się czyta. Dobrze jest dzielić tekst na krótkie akapity oraz umieszczać w nim nawigację (w tym: znaczki typu: „jesteś tutaj” oraz „powrót”). Zrezygnujmy również z tzw. lania wody i od razu streszczajmy, co jest najważniejszą myślą danego tekstu. Jeżeli tekst odnosi się np. do jakiejś instytucji, to niech stanowi link do niej. Najistotniejsze w treści naszej strony powinno być: czytelne wyrażenie jej misji i celu stworzenia danego serwisu.

Grafika

Warto do każdego obrazu indywidualnie dobierać % kompresji czy ilość kolorów. W ten sposób będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwość optymalizacji pliku. Dobrze jest również stosować krótkie, lecz stosowne do grafiki opisy (umieszczone w atrybucie alt=””). Dzięki temu użytkownik będzie mógł dowiedzieć się, co zawiera dany obrazek. Nie pozwólmy, aby elementy graficzne górowały nad treścią naszej strony www. Unikajmy kolorowego tekstu na tle. Pamiętajmy także: im mniej plików graficznych (oraz ich mniejszy rozmiar), tym strona będzie się szybciej ładowała.

Przeprowadzenie działań optymalizujących daną stronę internetową pod użytkownika jest bardzo istotne, ponieważ to internauta decyduje o tym, ile czasu poświęci na przeglądanie i korzystanie z danej strony WWW, czy dane treści w niej zawarte go zainteresują oraz czy dokona zakładanego przez twórców strony celu, np. zamówienia oferowanej usługi lub zakupu czegoś.

There are no comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strony partnerskie